Euroepan Games Krakow LOGO 08169 f 550x0       

Štvrtkovým popoludním na Európskych hrách v poľskom Krakowe skončili svoje súťaže lukostrelci. Európske hry sú mnohými označované ako európska olympiáda. V lukostreľbe sa stretla európska špička v kladkových a olympijskych lukoch. Súťažilo sa v kategóriách muži, ženy, družstvá a mix družstvá.

Slovensko malo zastúpenie v troch individuálnych kategóriách - Denisa Baránková olympijský luk (ďalej OL) ženy, Miroslav Duchoň OL muži a Jozef Bošanský kladkový luk (ďalej KL) muži. V súťaži družstiev nás reprezentovali v OL mix družstvách D. Baránková s M. Duchoňom.

 

Pri najväčšej lukostreleckej výprave spomedzi ostatných edícii Európskych hier, to bola aj najúspešnejšia účasť. Hneď v úvode na otváracom ceremoniáli už lukostreľba mala zastúpenie, keď sa  M. Duchoň stal vlajkonosičom slovenskej výpravy.

eh 14

foto:archívSLZ

eh 12

Jozef Bošanský ziskal titul víťaz Európskych hier v kategórii kladkový luk muži v konkurencii 16-tich európskych strelcov, keď vo finále zdolal talianskeho lukostrelca Marca BRUNA 146:144.

V kvalifikácií sa umiestnil na 7.mieste, kde až 13 strelcov prekonalo hranicu 700 bodov a dvaja zaostali len o bod za touto hranicou.

Po postupe cez prvý súboj so španielom R. LOPEZOM 146:144, postúúpil do štvrťfnále, kde sa stretol z R. Jaatmom z Estónska. V súboji zvíťail 149:145. V boji o postup do finále si poradil s tureckým strelcom E. Haneyom 147:145.

Víťazstvom na tomto turnaji si zabezpečil isté miesto v top4 vo svetovom rebríčku, keď tento rok zvíťazil aj na prvom kole Svetového pohára v tureckej Antalyi.

 

 eh 13

foto:archívSLZ

Miroslav Duchoň po nie úplne presvedčivej kvalifikácii, keď sa umiestniil na 41. mieste zo 47 strelcov, postupne v elimináciamách vyradil chorváta L. CERNEHO  6:2 a v súboji o postup do osemfinále zvíťažil najrýchlejšim možným spôsobom 6:0 nad ukrajincom I. KOZHOKAROM, ktorý bol po kvalifikácii na 9. mieste. V súbpji o postup medzi najlepších osem strelcov prehral v tesnom súboji, ktorý musel rozhodnúť až rozstrel so španielom M. ALVARINOM GARCIOM 5:6. Celkovo sa tak umiestnil na vynikajúcom zdieľanom 9.mieste.
 

 eh 15

foto:archívSLZ

Denisa Baránková po sedemnástom mieste z kvalifikácie spomedzi 47 lukostrelkýň mala v prvom kole elimináci 1/32 voľno a bola priamo nasadená v pavúku do súbojov 1/16 o postup medzi šestnásť najlepších lukostreľkýň. V prvom súboji sa stretla s angličankou B. PITMANovou, kde po vyrovnanom súboji prehrala 4:6. Celkovo sa umiestnila na spoločnom 17. mieste.

 

eh 16 

foto:archívSLZ

Mix družstvo sa v kvallifikácií umiestnilo na 15. mieste spomedzi 25 družstiev a v prvom súboji nastúpili naši strelci D. Baránková a M. Duchoň proti družstvu z Belgicka J. DE SMEDT/C.DESTROOPER. Vo vyrovnanom súboji, ktorý skončil až rozstrelom, mali viac šťastia belgickí strelci, ktorí strelili 19 bodov oproti našim 18tim bodom (každý strelec strieľa jeden šíp). Celkovo sa tak umiestnili na spoločnom 17. mieste.

 

Najbližšie sa naši lukostrelci predstavia na prelome júla a augusta na Majstrovstvách sveta v nemeckom Berlíne, kde budú súťažiť o prvé miestenky na Olympijské hry do Paríža 2024 strelci z olympíjských lukov. Následne J. Bošanského a D. Baránkovú ešte čaká účasť na kole Svetového pohár v Paríži a pre J. Bošanského bude predstavovať vyvrcholenie úspešnej sezóny účasť na finálovom turnaji Svetového pohára v septembri v Mexiku.

Odkazy

 

 

Podporili nas

Facebook