24471

Svetová lukostrelecká federácia World Archery podala návrh organizačnému výboru OH LA28 a Medzinárodnému olympijskému výboru, aby divízia kladkové luky bola zaradená do programu OH LA28 popri už existujúcej divízii olympijských lukov.

 

Súťažná disciplína v halovej lukostreľbe na 18 metrov v kategórii muži, ženy a zmiešané mix družstvá možno tak doplnia už existujúce disciplíny v olympijských lukoch, ktoré sa strieľajú  na 70metrov v exteriéri.

 

Žiadosť bude prejednávaná a vyhodnotená spolu s návrhmi od iných športových organizácii na zaradenie športu na OH LA28.

 

Lukostreľba oslavuje tento rok 50.výročie návratu zaradenia športu na olympijské hry. Lukostreľba bola súčasťou OH v rokoch 1900-1908 a 1920, po 52-ročnej prestávke bola znovu zaradená na OH v Mníchove v roku 1972. Počet medailových kolekcií stúpol z pôvodného počtu dve na súčasných 5. Posledné zvýšenie bolo na OH v Tokyo 2020, keď sa pridala kolekcia pre súťaž miešaných mix družstiev.

 

Prvé kladkové luky sa začali používať v USA v 60-tych rokoch minulého storočia. Vrcholoví ako i rekreační športovci strieľajú z kladového luku po celom svete. Kladková lukostreľba je zaradená do programu väčšiny významných podujatí ako sú Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá Európy, Európske a Svetové hry. Zaradenie kladkových lukov do programu OH LA28 je veľká príležitosť pre túto disciplínu.

Odkazy

 

 

Podporili nas

Facebook