|
19. 1. 2026 – Bratia Dávid a Denis Ivanovci si odniesli hneď dve ocenenia zo slávnostného vyhlásenia výsledkov prestížnej ankety Športovec roka 2025. Spoločne sa stali paralympijským kolektívom roka a mladší zo súrodencov Denis získal aj honor Talent roka spomedzi parašportovcov.
Dávid (vľavo) a Denis Ivanovci. Foto: SPV/Roman Benický |
Členovia Red Arrows Poprad Ivanovci spoločne v septembri dobyli striebro v súťaži dvojčlenných družstiev v olympijskom luku na majstrovstvách sveta v terčovej paralukostreľbe v Kwangdžu v Kórejskej republike.
Už pri priebežnom bilancovaní sa následne dočkali pocty v podobe titulu Parašportovec mesiaca september v rámci ankety TIPOS Športovec mesiaca a celkovo boli tretí za atlétkou Emmou Zapletalovou a cyklistkou Viktóriou Chladoňovou.
Súrodenci Ivanovci s Paralympioničkou roka 2025, športovou strelkyňou Veronikou Vadovičovou. Foto: SPV/Roman Benický
„Je to aj určité ocenenie strastiplnej cesty v lukostreľbe a množstva hodín obetovaných tomuto športu. Človeka poteší, keď to verejnosť ocení. Som rád a motivuje ma to,“ povedal Dávid Ivan.
„Vlastne až do pozvánky na slávnostné vyhodnotenie Športovca roka som netušil, že jestvuje aj takáto kategória a – v dobrom zmysle slova – mi v nej hrozí úspech,“ priznal Denis Ivan na margo svojho individuálneho ocenenia.
Denis Ivan počas finále MS pod drobnohľadom svojho brata Dávida. Foto: World Archery
Súrodenci nasadení na základe výsledkov kvalifikácie ako siedmi prehrali vo finále kategórie Recurve Men Open Doubles na svetovom šampionáte s čínskymi jednotkami „pavúka“ Kan Ťünom a Čao Li-süem 0:6 na setové body (25:36, 32:34, 34:36). Predtým v elimináciách postupne zdolali Mongolov 5:4 (v rozstrele 18:15), Gruzíncov 6:0 a Talianov 5:1.
„Príprave na majstrovstvá sveta som dal, čo som mohol. Dúfal som, že z toho bude nejaká medaila, možno aj v jednotlivcoch. Ani jednému z nás však individuálne streľby napokon nevyšli, tak sme sa namotivovali na súťaž tímov a v nej sa nám to podarilo,“ rekapituloval Dávid.
„Prítomnosť brata som nevnímal ako stresujúcu záležitosť, skôr som to pociťoval ako podporu. Dokázali sme si navzájom pomôcť a dotiahli sme to až k tomu striebru, akokoľvek by ešte krajšie bolo zlato,“ netajil Denis.
Denis Ivan so zlatom z Istanbulu. Foto: Slovenský paralympijský výbor
O šesť rokov od Dávida (ročník 2000), inak dvojnásobného paralympionika, mladší Denis (2006) okrem toho v júli triumfoval medzi jednotlivcami na Európskych para mládežníckych hrách (EPYG) v tureckom Istanbule. V kategórii Recurve Men U23 zvládol finálový súboj proti domácemu súperovi Zeynepovi Sezginovi a po víťazstve 6:4 sa radoval zo zlata.
Súrodencov čaká už na prelome apríla a mája kontinentálny šampionát v talianskej metropole. „Rád by som obhájil pozíciu vicemajstra Európy, ktorú som si vybojoval predvlani práve v Ríme, a možno aj zabojoval o nejaký ten titul. Začíname sa pomaly pripravovať na tento vrchol, hoci poveternostné podmienky v Poprade zatiaľ príliš neprajú vonkajšej lukostreľbe,“ s úsmevom podotkol Dávid.
Denis dodal: „Okrem spomenutých ME v paralukostreľbe plánujem absolvovať aj podujatia Central European Cupu proti súperom bez zdravotného znevýhodnenia, keďže je to môj posledný rok v mládežníckej vekovej kategórii a chcem to využiť.“
Dávid a Denis Ivanovci na scéne v sále Opery SND. Foto: SPV/Roman Benický
Absolútnou laureátkou ankety Športovec roka 2025 v SR je atlétka Emma Zapletalová. Za bronzovou na 400 m prekážok zo septembrových MS v Tokiu skončili futbalisti Stanislav Lobotka a Dávid Hancko.
Lukostrelkyňa Denisa Hurban Baránková, hrdinka terénnej lukostreľby na augustových Svetových hrách v čínskom Čcheng-tu, obsadila lichotivú 21. pozíciu. Na 118 hlasovacích lístkoch sa v Top 10 aspoň raz objavilo 65 športovcov a 22 tímov. Hurban Baránková bola na 15 lístkoch a nazbierala 60 bodov.
Medzi kolektívmi sa presadili hádzanárske reprezentantky do 17 rokov. Majsterky Európy v príslušnej vekovej kategórii nechali za sebou basketbalistov klubu Patrioti Levice a seniorských futbalových reprezentantov.
Ceremoniál na svetovom šampionáte vrátane slovenských strieborných medailistov. Foto: World Archery
Slávnostné vyhlásenie výsledkov tradičnej výročnej bilančnej aktivity Klubu športových redaktorov sa konalo v pondelok v priestoroch Opery v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.
Galavečer zorganizoval Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) s inštitucionálnou podporou od Ministerstva cestovného ruchu a športu SR a Slovenského paralympijského výboru. Exkluzívnym partnerom SOŠV je národná lotériová spoločnosť TIPOS.
Denis (vľavo) a Dávid Ivanovci. Foto: SPV/Roman Benický
Sledujte sociálne siete SLZ, aby vám neunikli aktuality z lukostreleckého diania a ďalší zaujímavý obsah: |










